• orhangedikli@hotmail.com
  • +90 505 254 54 03
Burun Tıkanıklığı

Burun Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

Burun estetik olduğu kadar fonksiyonel bir organdır. Burun birinci fonksiyonu koku almaktır. Koku kadar önemli olan diğer bir görevi ise nefes alma organı olmasıdır. Bunlara ilaveten burun adeta vücudun ilk koruma organıdır.

Alınan havayı filtre etmek yani temizlemek, ısıtmak, nem oranını artırarak %95’üstüne çıkartmak ve böylece akciğerlere gitmesini sağlamak insan için hayati bir durumdur. Burnun bunlar dışında bir diğer görevi de sesin rezonansını yani bize özgü olmasını sağlamaktır. Burun bu görevleri yerine getirebilmesi için açık olmak mecburiyetindedir.

Akciğerler kandaki karbondioksit ve oksijen değişiminin yapıldığı organlardır. İşte bu gaz değişiminin en üst düzeyde olması için burnun fonksiyonunu tam yapması ve akciğerlere temiz, ısıtılmış ve nem oranı yüksek hava göndermesi gerekir. Çünkü vücudumuzun diğer organlarının sağlıklı çalışması kanın oksijen miktarının yüksek olmasına endekslidir.

Bunun için burun fonksiyonunu bozan patolojilere son derece önem verilmeli ve kısa zamanda düzeltilmelidir. Sağlıklı kalabilmek için burnumuzu her halükarda açık ve normal çalışır bir şekilde tutmayı başarmalıyız.

Burun Tıkanıklığı hangi problemlere neden olur?

Burun tıkanıklığı ilk başta ağız kuruluğu, farenjit ve larenjit gibi sorunlara neden olur.

  • Uyku düzeni bozulur ve horlamaya neden olur. Kişi gece yeterli dinlenilemez
  • Sabah yorgun kalkılır. Erken yorulma ve gün boyu fizik aktivitede azalma olur
  • Koku alma fonksiyonu bozulabilir
  • Cinsel performansta azalma olabilir
  • Kalp ve damar hastalıklarının şiddetini artırır. Tansiyon yüksekliğine zemin hazırlar
  • Kulak havalanmasının bozulmasına bağlı işitme kayıplarına neden olur
  • Sinüzitlere zemin hazırlar. Çocuklarda alt ıslatma sorunları oluşur
  • Ses düzeni bozulur. İleri olgularda burundan konuşma başlayabilir

Bu sorunları kaldırmak ya da oluşmasını engellemek için burundan normal nefes almalıyız.

Burun Tıkanıklığı Nedir?

Burun tıkanıklığı bir solunum organı olan burnun soluk alıp verme fonksiyonunu yapamaması olarak ifade edilebilir. Burnun içyapısı anatomik olarak iki yapıdan oluşur. Bunlardan birincisi burun boşluğunu sağ ve sol diye ikiye ayıran ve ortada bulunan burun bölmesi (Septum), ikincisi ise burun her iki taraf yan duvarlarında bulunan alt, orta ve üst burun etleridir (Konkalar).

İşte burun tıkanıklığına neden olan hastalıklar temel olarak bu iki yapıdan, burun mukozasından ve geniz boşluğundan köken alan patolojilerdir. Bu patolojiler doğumsal olabildiği gibi, sonradan da gelişebilirler. Ancak bunların hemen hepsinin tedavileri vardır.