• orhangedikli@hotmail.com
  • +90 505 254 54 03
Otoplasti

Kulak Estetiği (Otoplasti) Nedir?

Kepçe kulak patolojisi kulak kepçesinin antiheliks kısmının yetersiz gelişiminden kaynaklanan bir durumdur. Bu durum özellikle okul çağı çocukluk döneminde önemli psikolojik sorunlara neden olabilir. Tedavisi ameliyattır ve başarı oranları %100’e yakındır. Ameliyatı okul öncesi dönemde yapılırsa çocukların okul döneminde psikolojik sorunlar yaşaması önlenmiş olur.

Kepçe kulak ne tip psikolojik sorunlara neden olur?

Kepçe kulak doğumsal bir patolojidir. Okul öncesi dönemde pek sorun teşkil etmez. Özellikle erkek çocuklarda okul döneminde sıkıntılı durumlara yol açabilir. Çocuklar konuşmalarının karşı tarafta ne şekilde etki yapacağını pek düşünemedikleri için kontrolsüz konuşurlar. Kepçe kulak diye arkadaşları ile alay ederler. Bu da çocukların psikolojilerini bozar ve onları okula karşı isteksiz hale getirir. Okul başarıları düşebilir. Bunun yanında çocuklar arkadaşları ile oyun oynamamaya başlarlar ve yalnızlığı tercih ederler. Böylece psikolojileri daha da bozulur.

Kepçe kulak patolojisinin tedavisi nasıl yapılır?

Kepçe kulak patolojisinin tedavisi ameliyattır. Ameliyat dışı bir tedavi seçeneği yoktur. Ancak yeni doğan çocuklarda kafa bandajları takılarak aşırı kepçe kulak oluşması engellenmeye çalışılır. Bu uygulama kısmen etkili olabilse de patolojiyi tamamen düzeltemez.

Kepçe kulak ameliyatı nasıl anestezi ile yapılır?

Kepçe kulak ameliyatı hem lokal ve hem de genel anestezi ile yapılabilir. Hasta erişkinse lokal anestezi ile ameliyat rahatlıkla yapılabilir. Ancak tercihi hastaya bırakmalıyız. Eğer hasta çocuk ise o zaman ameliyat genel anestezi altında yapılmalıdır.

Kepçe kulak ameliyatında yaş sınırı nedir?

Kepçe kulak ameliyatında yaş sınırı 4 ve üzeridir. Yani okul öncesi dönemde mutlaka yapılmalıdır. Okul öncesi dönemde yapılamayan olgular ne zaman tanı konulursa o zaman yapılmalıdır. İleri yaşlarda ise ameliyat hasta tarafından pek tercih edilmez.

Kepçe kulak ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyatın çeşitli teknikleri vardır. Hemen hepsinde kulak arkasından küçük bir kesi ile girilerek ameliyat gerçekleştirilir. Bazı olgularda kulak arkası derisinden fazlalık varsa bir kısım çıkartılabilir. Genellikle kulak kıkırdak yapıdan parça çıkarmaksızın doğumsal yetersiz olan antiheliks kıvrımı kalıcı sütür ile oluşturularak ameliyata son verilir.

Bazı kepçe kulak olgularında ise kulak arkasından hiç kesi yapmaksızın özel bir alet ile oluşturulan tünel içinden ameliyat gerçekleştirilebilir. Ancak hangi teknik kullanılırsa kullanılsın bunların birbirine çok fazla üstünlükleri yoktur.

Ameliyat eğer bir sorun olmazsa yaklaşık yarım saatte bitirilir. Genellikle patoloji çift taraflı olduğu için her iki kulak birlikte yapılır. Ancak patoloji tek taraflı ise bu sefer tek taraf yapılır. Kepçe kulak dışında başka patolojiler varsa onlarda aynı anda yapılabilir.

Kepçe kulak ameliyatı sonrası nasıl geçer. Ağrı olur mu?

Ameliyat sonrası çok sorunlu değildir ve genellikle ağrı olmaz. Eğer ameliyat sonrası ağrı varsa mutlaka kanama var demektir ve ameliyat sahasına bakılması gerekir.
Ameliyat sonrası kulaklara 7-10 gün süre ile devamlı sargı sarılmaktadır. Bunun amacı kulakta kanama veya hematom oluşumunu engellemektir. 10 günden sonra ise 3 hafta süre ile sadece geceleri kulak sargısı ya da bandajı kullanılır.

Ayrıca ameliyat sonrası bir hafta süre ile oluşabilecek enfeksiyonu önlemek için antibiyotik ve antienflamatuar ilaçlar verilmektedir.

Kepçe kulak ameliyatlarında başarı oranları nasıldır?

Bu ameliyatlarda başarı oranları yüksektir. Eğer tecrübeli ellerde yapılırsa başarı oranı %100’e yakındır. Her ameliyatta olduğu gibi burada da küçük komplikasyonlar olabilir. Ancak çok ciddi ve komplikasyonlar pek görülmez.