• orhangedikli@hotmail.com
  • +90 505 254 54 03
Burunda Yabancı Cisim

Burunda Yabancı Cisim

Burunda yabancı cisimlerini burun taşları, düğme, boncuk, metal parçalar, silgi parçası, pamuk, kağıt, nohut ve leblebi gibi sıralayabiliriz. Taşların kendiliğinden oluşmasına karşın diğer yabancı cisimler özellikle çocuklar olduğu gibi kişiler tarafından buruna sokulurlar. Yabancı cisimler bir süre kaldıktan sonra belirti vermeye başlarlar ve böylece doktora gidilmesi sonucu tanı konulur.

Burunda yabancı cisim belirtileri

En belirgin bulgu kötü burun kokusudur. Bunun yanında burunda tek taraflı tıkanıklık ve kanlı akıntı da görülebilir. Özellikle çocuklar ve akli dengesi yerinde olmayan kişilerde kötü burun kokusu ve tek taraflı tıkanıklık varsa birinci sırada burun yabancı cisimler düşünülmelidir.

Burunda yabancı cisim tanısı nasıl konur?

Yabancı cisimlere tanı koymak zor değildir. Hastanın hikâyesi hekimi tanıya yaklaştırır. Klasik KBB muayenesi ile burun yabancı cisimlerinin pek çoğuna tanı konur. Ancak özellikle burnun arka kısmında olan yabancı cisimler görmek için endoskopik muayene yapılır. Böylece tanı rahatlıkla konur. Bazı burun yabancı cisimlerin tanıları ise radyolojik muayene esnasında tesadüfen konulur.

Burun yabancı cisimlerinde tedavi

Yabancı cisim buruna yeni kaçmışsa ebeveyinler çocuğun başını aşağı doğru eğerek sümkürtürler. Büyükler ise böyle bir yabancı cisim kaçması durumunda başlarını öne aşağıya doğru eğerek şiddetli sümkürürler. Böylece yabancı cisimlerin bir kısmı çıkar. Çıkarılamadığı durumlarda ya da eski olan olaylarda hekime gitmek gerekir.

Burundaki yabancı cisimler KBB Uzmanları tarafından lokal ya da küçük çocuklarda genel anestezi altında kolaylıkla çıkartılırlar. Ancak bazı olgularda endoskoplardan yararlanılarak bu cisimler çıkarılır. Çok büyük burun taşları olgularında ise taşlar kırılarak küçük parçalara ayrılır ve bu şekilde çıkarılırlar.